V dňoch 1.-3. 6. 2018 sa uskutočnil na strelnici v Čachticiach pretek Rebels Trophy organizovaný SK Hodkovce. Ak som si myslel, že najhorší pretek, ktorý som tento rok strelil boli M SR v Komárne, tak som sa mýlil.
Každý strelec, ktorý ide na pretek tam ide predovšetkým preto, že si chce overiť svoje strelecké schopnosti a porovnať sa s ostatnými strelcami. A pritom sa spolieha na to, že sa bude súťažiť podľa pravidiel IPSC a že bude počas preteku dodržaná objektivita. Žiaľ, ani jedno ani druhé na tomto preteku dodržané nebolo.
Každý zo strelcov by odpustil organizátorovi, ktorý sa v podstate zatiaľ len učí robiť a organizovať preteky, že na svojom webe neuvedie takú podstatnú vec ako kedy pretek vlastne začína, že postaví parkúr tak, že strelec hneď pri štarte strieľa na prvý terč z uhla, že nonshooty boli postavené tak, že po prestrelení bol regulárny zásah aj v terči a tak ďalej. Ale že sa pretek nebude držať schválených pravidiel pre divíziu PCC, tak s tým sa už vyrovnať nedá. Že vymyslia steleckú polohu / povinnú /na parkúre č.2 ktorá popiera všetky zákonitosti motoriky a strelci pri jej riešení vyzerajú akoby boli po mozgovej porážke je až komické a smutné zároveň . Je škoda rozoberať zúfalé pokusy jednotlivcov, ktorí sa mi snažili nahovoriť že pretek síce je úrovne level III. ale pre divíziu PCC je to iba level I. a preto tá strelecká pozícia ala “strelecká obrna” pre PCC je vlastne v poriadku. Je smutné, že niekto nevie ani toľko, že keď je raz pretek úrovne level III. nemôže byť zároveň aj level I.

Keď sme zavolali na parkúr Range Mastra ( hlavného rozhodcu ) Petra Kopunca a chceli sme počuť od neho vysvetlenie tej nezmyselnej streleckej polohy čo vymysleli, tak sebakriticky priznal, že on pravidlam PCC veľmi nerozumie nakoľko to on nestrieľa, ale že to konzultoval s dvomi “odborníkmi” a tí to odobrili. Pritom sa stačilo opýtať Dušana Kubicu, ktorý pravidla PCC v podstate tvoril a bol aj prítomný na strelnici a hneď by mu povedal, že je to celé nezmysel. Ale aj Range Master priznal, že aj podľa neho je tá strelecká poloha na parkúre nezmysel. Otázka potom je ale len jedna, prečo to ako hlavný rozhodca, ktorý preberá parkúre vôbec odobril…
Samozrejme, že bol aj pokus jedného “puškového odborníka” vysvetľovať, že tá poloha je úplne v poriadku lebo tak strielajú aj američania. Tak som sa mu snažil vysvetliť, že američania strieľajú PCC už viac ako 2 roky, pričom medzinárodná IPSC ju schválila iba tento rok, že američania doteraz napr. používajú na pištoľových pretekoch metrické terče aj keď IPSC už ich nepovoľuje( celkovo američania idú svojou vlastnou cestou ) a že my sa riadime pravidlami, ktoré sú schválené pre divíziu PCC na regionálnej úrovni, tj. na Slovensku.
Ten istý “puškový odborník” napriek tomu tvrdil, že aj tak je to v poriadku, lebo PCC primárne vychádza z pištoľových pravidiel. Tak som sa mu snažil opäť vysvetliť, že toto pravidlo platí len do tej miery, že sa strieľa na pištoľových strelniciach a pištoľovou muníciou. Ale… divízia PCC bola vymyslená hlavne pre puškárov, nakoľko nieje dostatok puškových strelníc kde by mohli trénovať. A že sa primárne ide podľa puškových pravidiel ako napr. pri štartovej kondícii 3, kde je záver na karabine v zadnej polohe ako na puške a nie je spustený ako pri pištoly a takto by som mohol pokračovať. No a keď “odborníkovi” došli “argumenty” tak zahlásil, že je to dobrý treningový parkúr a treba ho vedieť streliť aj tak. To sa už naozaj ťažko komentuje a preto som sa do ďalšieho vysvetľovania radšej ani nepúšťal. Len veľmi skromne by som chcel poznamenať, že tréningovo si môžem strielať na tréningu a nie na preteku Level III. kde som pol roka dopredu zaplatil štartovné. Na preteku level III. očakávam, že sa budú pravidlá striktne dodržiavať a nie experimentovať podľa ľubovôle jednotlivcov. A preto ak môžem poradiť “puškovému odborníkovi”, lepšie urobí ak sa bude viac venovať bezpečnostným pravidlám a manipulácii so zbraňou než pravidlám PCC.
No a ešte pár slov k objektivite preteku. Na parkúre č. 6 ma poškodil rozhodca ( aj keď som si 100% istý, že v tom nebol žiadný úmysel ) a napísal mi o 8 sekúnd horší čas ako som v skutočnosti mal. Išiel som medzi prvými a nevedel som svoj čas s niekym porovnať. Keď som zbadal chybu a poprosil som rozhodcu aby sa pozrel do pamäte timeru (aj keď už to bolo v podstate bezvýznamné nakoľko som svoj výsledok podpísal) tak to žiaľ nevedel spraviť. Svoje parkúre si natáčam na mobil a preto sa dá čas celkom presne zmerať. Žiaľ, jednalo sa o 30 ranný parkúr, 150 bodov, tak nemusím snáď ani vysvetľovať aká strata je 8 sekúnd… Ale ešte väčší paradox je, že tento parkúr vyhral rakušan Scherz Dieter s časom 16,97s, ktorý v preteku celkovo strelil len 77%. Víťaz divízie PCC Marián Fedor mal v uvedenom parkúre čas 23,68 a všetci ostatní 24s a viac… len “zázračný” rakušan 16,97… je jasné, že dotyčný mal čas 26,97 a nie 16,97 a takto uvedený parkúr vyhral o 50 bodov !!!
A ešte väčší lapsus s výsledkami organizátor urobil na parkúre č.7 ktorý vyhral opäť rakušan a tento krát ešte k tomu senior Stahl Robert a to časom 15,08 s. Jednalo sa asi o najťažší parkúr na preteku s cooprovým tunelom a dvojkývačkou spojenou s nonshootom. Víťaz Marián Fedor mal čas 18,45s všteci ostaní nad 19s ale skôr nad 20s,len rakúsky senior 15s. Opäť mu započítali o 10s menší čas ako v skutočnosti mal.
Takže výsledky v PCC sú úplne skreslené a neobjektívne. A úplne na záver, organizátor nemal ani len pripravené ceny pri vyhlasovaní výsledkov pre divíziu PCC. A strelcov PCC označil za tých, ktorí môžu zato, že sa pretek časovo natiahol.
Záverom snáď len toľko, že prajem organizátorom do budúcna vydarenejší pretek. V každom prípade si ja vo svojom budúcoročnom kalendári škrtám Rebels Trophy. Opäť sa potvrdilo, že najlepšie preteky na Slovensku robí RDA.

Divízia PCC:
4. Nagy Ernest 1050b, 92,7%
6. Nagy Ernest ml. 1019b, 89,97%

Production:
10. Drimaj Peter 933b, 79,05%
15. Michalák Norbert 901,02b, 76,34% a 1.miesto kategória Senior
18. Likavec Martin 896,4b, 75,96%
29. Chlebovcová Zuzka 793,9b, 72,27% a 2.miesto kategória Lady