Každý z nás sa počas života može dostať do situácie, keď bude musieť poskytnúť prvú pomoc kým nepríde privolaná kvalifikovaná záchranná služba. Taktiež si myslím, a som o tom presvedčený, že aj každý držiteľ ZP by mal ovládať aspoň základy prvej pomoci.
Z tohto dôvodu sme 10.7.2021 pod hlavičkou Shooting Academy Alfa, s.r.o. a pod vedením Bc. Tomáša Mydla, hlavného inštruktora akreditovaného vzdelávacieho zariadenia spoločnosti Záchranná služba SOS Servis, s.r.o. zorganizovali celodenný kurz prvej pomoci zameraný pre streleckých inštruktorov.
Okrem strelných poranení sme preberali aj kompletnú problematiku resuscitácie aj s využitím defibrilátora. A vzhľadom k tomu, že na strelnici môže dojsť nie len k strelným poraneniam (aj keď pravdu povediac ani k tomu by nemalo dochádzať, lebo ak sa to stane, tak vždy je to preto, že sme skĺzli z vedomej činnosti do podvedomej), ale aj k infarktu myokardu, k mozgovej príhode – porážke, k epileptickému záchvatu, alebo “len” ku kolapsu, je preto samozrejmé, že toto všetko bolo obsahom kurzu.
Tomáš Mydlo sa už viac ako 20 rokov venuje záchrane ľudských životov a je to nie len teoretik, ale hlavne chlap s obrovskými praktickými skúsenosťami. Kto sa len trošku orientuje v urgentnej medicíne poskytovanej mimo nemocnice dobre vie, že vždy akútne chýba obväzový material.. Ten totiž zaberá najviac miesta v batohu, v IFAKu a preto si ho neberieme veľa, poväčšine tak “akurát”. No a potom zisťujeme, že ho máme málo! Tomáš nám ukázal ako tento problém riešia švajčiarskí leteckí záchranari z REGA☝️ a aj on sám to už to dlhé roky takto praktizuje pri záchrane ľudského života. Platí pravidlo, že akákoľvek vychytávka sa počíta a keď ide o ľudský život to platí dvojnásobne!
Po teoretickej do obedňajšej časti, nás čakali modelové situácie, z ktorých niektorí účastnici mali troška aj obavy (fotky najdete v sekcii fotky 😉 ). Ale nič nie je lepšie ako prakticky si vyskúšať prvú pomoc!!! Pri modelovkách bolo potrebné poriadne preveriť a vyhodnotiť skutkový stav, tj. čo sa stalo (ak zranený komunikuje, tak to je ten lepší prípad, ale veľa krát nám tento “luxus” nie je dopriatý) a samozrejme osobe poskytnúť adekvátnu prvú pomoc, tj. zachraniť jej život, zastabilozovať životne dôležité funkcie, pripraviť ju na transport. To všetko pod dohľadom Tomáša, ktorý nám neustále prízvukoval potrebu vždy brať ohľad aj sám na seba. Možno to znie troška egoisticky, ale ak pri poskytovaní prvej pomoci sami seba ohrozíme, ak sami seba vystavíme riziku a zraníme sa, tak osobe, ktorá potrebuje akútnu pomoc už nebude mať kto pomocť..
Vzhľadom k tomu, že kurz sa stretol s veľmi dobrým ohlasom, tak už teraz pripravujeme nadstavbu na tento základný kurz prvej pomoci, ktorý už nebude prebiehať v Banskej Bystrici, ale v špecializovanom zariadení v Martine. Samozrejme pripravujeme a zopakujeme aj tento základný kurz, nakoľko nás ľudia kontaktujú a majú oň záujem. A to si myslím, že je dobré. Lebo tá pomyselná čiara medzi životom a smrťou je veľmi tenká!