4-5. Novembra 2019 v Centre výcviku Lešť sa uskutočnil pod naším vedením strelecký kurz so zameraním na krátku zbraň pre Ministerstvo obrany SR pre vojenský útvar 2013 (bližšie info k účastníkom kurzu uviesť nemožeme vzhľadom k určitým nariadeniam a vnútorným predpisom) Čo môžme uviesť, že kurzu sa zúčastnili aj dvaja inštruktori špecialného výcviku CV Lešť.
November nie je zhľadiska nízkych teplôt ideálny mesiac pre plnohodnotný progresívny strelecký výcvik, a ešte ktomu všetkému aj intenzívne pršalo. Ale ako sa hovorí: “neexistuje zlé počasie, len zle oblečený strelec”, tak sme sa držali pravidla, že šťastie praje pripraveným a dva dni sme odmakali až oddreli. Presne v tomto období v CV Lešť prebiehalo aj najväčšie vojenské cvičenie Slovak Shield 2019. Ale vzhľadom k veľkosti CV Lešť si to človek pravdu povediac ani neuvedomoval.
Kurz bol zameraný na strelecký progres, pre strelcov na vysokej streleckej úrovni. Veľka časť bola zameraná na zdokonalenie správneho držania zbrane a spúšťanie. Veľké prekvapenie pre účastníkov bolo keď jeden celý deň strieľali tak, že ani raz nevytiahli zbraň z púzdra, ale len vypichávali a robili prenosy. Pri týchto streleckých technikách je snaha naučiť ľudí kontrolovať strelecký priestor cez mieridlá a aby zistili, ktoré svaly sa najviac zapájajú počas streľby. A zistili to, nakoľko na druhý deň sa niektorí sťažovali, že ich bolia ramená, trapézy, úpony a pod 🙂
Taktiež sa veľká pozornosť venovala reakčnému času, drillovým cvičeniam zlepšujúce dvojrany na väčšie vzdialenosti a s tým súvisiace správne vnímanie mieridiel. A nielen vnímanie mieridiel, ale aj rýchlosť preostrovania očí a ako už bolo spomenuté, “čítať” cez mieridla. No a samozrejme strelecké techniky na zlepšenie prenosov na krátke a stredné vzdialenosti, pri nastavení si optimálnej streleckej akceptability.