V dňoch 9-13. Septembra 2019 sa v Belehrade uskutočnili 18. ME v pištoli. Samotného preteku sa zúčastnilo 1089 strelcov z 53 krajín sveta, nakoľko tu boli zastúpené aj štáty ako: Austrália, Brazília, Kanada, Indonézia, Kuvajt, Filipíny, Južná Afrika, USA a Uruguaj.
Medzi samotnými strelcami prebieha diskusia či sa mimoeurópske krajiny majú zúčastňovať ME, nakoľko tým odoberajú sloty pre európske krajiny. Ja osobne zastávam názor, že je veľmi dobré, že o preteky v Európe majú stále väčší záujem aj tieto krajiny. Účasť špičkových strelcov z USA alebo z Filipín pridávajú na atraktivite a na prestíži ME. A na druhej strane, aj európski strelci sa zúčastňujú majstrovstiev Ázie a Austrálie, Pan Amerických hier, alebo majstrovstiev USA. Na druhej strane tiež rozumiem tomu, že existuje nejaký kľúč v rámci IPSC na prerozdeľovanie slotov pre jednotlivé krajiny a niektorý môžu mať pocit krivdy…
Na samotných strelcov čakalo 24 streleckých situácii a 460 rán. Pretek bol zorganizovaný na strelnici v objekte Srbskej špeciálnej protiteroristickej jednotky v Belehrade CAJ. Pred pretekom niektorí menej skúsení strelci šírili názor, že pretek je veľmi jednoduchý, a dokonca niektorí ho prirovnávali až k preteku úrovne level II. Nuž dovolím si oponovať (a som si istý, že dnes po skončení ME si už nikto nemyslí, že to bol pretek level II.) a tvrdím, že to boli plnohodnotné ME so všetkým čo ku kontinentálnym pretekom patrí. Veľké prenosy na terče, rýchle presuny z viacerými stabilizáciami, silná a slabá ruka a to najpodstatnejšie bolo, že to bol veľmi rýchly pretek a boli dosahované vysoké hit factory. To znamená, že akékoľvek zaváhanie pri zlej stabilizácii, chyby pri prebíjaní alebo nabíjani, extra shoty na kováky sa prejavovali vo veľkých bodových stratách pri natiahnutí času. Dnes je veľmi “moderné” robiť preteky extrémne ťažkými, až tak, že aj pokročilým strelcom berú chuť do života. Je pravda, že zlepšovať sa strelec dokáže na náročnejších streleckých situáciach, ale všetko by malo byť v nejakej únosnej miere. Mne osobne sa stage na ME veľmi páčili a dalo sa na nich naozaj zastrielať.
Slovenskú výpravu tvorilo dokopy 20 strelcov v predpreteku ako aj v hlavnom závode. Napriek tomu sme patrili k tým menším výpravám na ME, ale svojimi výkonmi sme sa určite nestratili. Práve naopak, dosiahli sme v histórii Slovenskej dynamickej streľby doteraz najlepší výsledok. Veď posúďte sami. 5 individuálnych medajlí, z toho 3 zlaté, 1 striebornú a 1 bronzovú, a 2 teamové medajle – 2 strieborné.
Jedine čo mňa osobne mrzí je fakt, že svet sa nám pomaly vzďaluje aj napriek týmto úspechom. Veď okrem dvoch prípadov boli všetci medajlisti ročník 1969 a viac ,-)
Ešte by som rád poukázal aj na fakt, že SR mala svoje zastúpenie aj medzi rozhodcami, kde nás reprezentovali štyria medzinárodní rozhodcovia. Je nesmierne dôležité aby sme držali krok zo svetovou asociáciou aj na poli diplomacie a naši rozhodcovia nám robia veľmi dobré meno, za čo im patrí vďaka a uznanie.
Výsledky našich členov na ME
Production Optic Light:

1.  Marián Fedor

Production Optic:

7.  Ernest Nagy, senior
2. miesto družstva Production Optic overall

Production:

11. Norbert Michalák, senior
2. miesto družstvo senior Production

80. Peter Drimaj
12. miesto družstvo Production overall