zaklad

Nedá sa strieľať rýchlo, čo je základný faktor dynamickej streľby bez poriadneho úchopu, držania zbrane. Na správne a pevné držanie zbrane majú zásadný vplyv sila v zápästí a svalstvo prstov. Možno niektorí budú namietať že prsty na rukách nemajú svaly, ale je to omyl. Tieto svaly sú ukryté v predlaktí.

zaklad
zakladzaklad
zaklad

Základná úroveň ( podpor ležmo na rukách )

Urob podpor ležmo na rukách ako keby si išiel robiť kľuky. Ruky sú na širku ramien pričom nohy, trup a hlava sú v jednej rovine – východzia poloha. Táto poloha je aj samotný cvik. Po zaujatí polohy sa snaž v nej vydržať čo najdlhšie. Tento izometrický cvik posilňuje okrem zápästia aj ramená, brucho a zadné spriamovače.

  • do 60 sekúnd – nevyhovujúci
  • 61 – 120 sekúnd – vyhovujúci
  • 121 – 180 sekúnd – dobrý
  • nad 181 sekúnd – výborný
zaklad
Stred

Stredná úroveň ( natáčanie závažia na šnúru )

Postav sa na šírku ramien, uchop drevený kolík a predpaž – východzia poloha. Začni namotávať šnúru so závažím. Keď je závažie pri drevenom kolíku začni ho pomaly odtáčať naspäť. Keď dosiahneš spodnú polohu pokračuj v pohybe až kým závažie nebude opäť pri drevenom kolíku. Po dosiahnutí závažia kolíka začni pomaly odmotávať až skončíš vo východzej polohe.

Šnúra by mala byť dlhá aspoň 1 m. Závažie použi také, aby si dokázal uvedený cvik odcvičiť, t.j. medzi 3 – 5 kg. Cvik posilňuje okrem zápästia aj predlaktia a ramená.

Stred
vysoka

Vysoká úroveň ( vis na hrazde )

Zaves sa na hrazdu nadhmatom alebo podhmatom na šírku ramien – východzia poloha. Nikdy nekombinuj úchop, tj. úchop musí byť u obidvoch rúk identický. Je to najlepší cvik ako si vybudovať naozaj silné prsty a zápästie. Okrem toho tento cvik napráva celú chrbticu a preto by sa mal každý z času na čas zavesiť na hrazdu, alebo konár stromu.

  • do 60 sekúnd – nevyhovujúci
  • od 61 – 90 sekúnd – vyhovujúci
  • od 91 – 120 sekúnd – dobrý
  • nad 121 sekúnd – výborný
vysoka
profesional

Tréningový Plán Ernesta Nagya

Popravde tieto cviky cvičím najmenej pravidelne. Nie preto že by boli nedôležité, práve naopak pre držanie zbrane a zvládanie spätného rázu pri rýchlej dynamickej streľbe sú to veľmi dôležité cviky. Ale preto že na hrazde visím dosť často už aj kôly chrbtici, ako som spomínal vo vysokej úrovni. A strednú úroveň si precvičím raz za 2 týždne.

profesional

Nezabudnite pozrieť ďalšie časti Shooter workout tréningu !